Pre deti a dospelých v letných horúčavách
si môžu vychutnať možnosť ponoriť sa do vody. Najmä ak sa naučia starodávnu techniku nazývanú plstenie a
a vytvoria niečo krásne a trvalé
čo môžu využiť v každodennom živote.
Deti sa môžu zúčastniť na remeselných táboroch, zatiaľ čo starší dospelí sa môžu zúčastniť na táboroch pre dôchodcov.
seniorov môžu naučiť zručnosti plstenia v rámci 1-2 hodinových stretnutí.
Pre rodičov alebo starých rodičov máme podrobné návody, ako si plstenie vyrobiť doma alebo na záhrade so svojimi deťmi alebo vnúčatami.
|
Bublinkovú fóliu položte na plastový podnos bublinkami smerom von. Časť z nej preložte pod podnos, aby sa neskôr nemohla posunúť. Oddeľte alebo natrhajte plstiacu vlnu na tenký závoj a voľne a rovnomerne ju navrstvite na o niečo väčšiu plochu, ako chcete vytvoriť vrecko. Tu si ukážeme, ako vyrobiť tašku s preloženou prednou časťou, preto sme ako pomôcku použili veľkosť otvorenej tašky.
Na jednej strane - v mieste, kde sa spája zadná a predná časť tašky (na boku) - zaveste kratšie kúsky závoja. Dbajte na to, aby tieto kúsky boli kolmé na strany obdĺžnika a aby neboli pritlačené, ale ponechané voľne. Skontrolujte, či v závoji nie sú „diery“, a v prípade potreby ich opravte.
Do malého vedra naberte asi 5 litrov teplej vody a primiešajte 50 ml plstiaceho prostriedku Filz-Fix, prípadne doň votrite lanolínové mydlo alebo sprchový gél (zmes Filz-Fix urýchľuje zamotávanie a plstenie vlnených vlákien.)
Takto pripravenou plstiacou tekutinou postriekajte plstiacu vlnu. Dbajte na to, aby bol prebytok vlny suchý, inak sa podklad nebude môcť dobre spojiť s prednou stranou tašky.
Na dôkladne nastriekanú plochu rozprestrite obdĺžnikovú bublinkovú fóliu (bublinkami nadol smerom k vlne) a jemne na ňu položte ruky. Celou dlaňou - ale nie pritlačenou - hladkajte, hladkajte a vibrujte. Pokračujte v tomto postupe, kým sa vlna pod ňou mierne nestlačí. Potom zložte vlnené vlákna, ktoré ste doteraz nechali suché, na fóliu.
Tip: Ak chcete, aby mala taška uši, musíte si ich vyrobiť teraz a zabudovať ich do tašky. Z vlny odtrhnite zväzok dlhý ako ucho tašky a s ponechaním voľných koncov (5-10 cm) ho trochu skrúťte medzi dlaňami, navlhčite tekutinou a krúťte, kým sa trochu nespojí. Voľné konce potom roztiahnite, aby ste vytvorili závoj, a prejdite po oboch stranách vrecka. Ak chcete vytvoriť vrecko do auta, oba konce záložiek umiestnite na jednu stranu. V prípade, že vyrábate tašku na opasok, nemusíte v tejto chvíli robiť nič.
Skladané vlákna a plochu medzi nimi zakryte ďalšou vrstvou rúna ako predtým. Pri orientácii vlákien rúna dbajte na to, aby boli obe strany zviazané spolu, pretože tak bude otvor vrecka pekný a pevný.
Suché vlnené vlákna aj tentoraz dôkladne postriekajte tekutinou na plstenie.
Túto časť tiež prikryte bublinkovou fóliou (bublinkami smerom k rúnu) a celou dlaňou, ale nie pritlačenou, ju hladkajte, hladkajte, traste. Ak chcete vlnu úhľadne stlačiť na dne, bokoch a otvore vrecka, preložte fóliu cez vlnu a pohlaďte ju.
Keď je vrecko po celej ploche voľné ako plsť (venujte pozornosť najmä dnu, bokom a otvoru vrecka), zrolujte ho a oboma rukami ho zrolujte, pričom ho hnetiete na fólii.
Po minúte alebo dvoch hnetenia hmotu rozvaľkajte a teraz ho zrolujte do kríža a znova prehnette.
Znova ho rozviňte, ponorte do vedra s tekutinou a väčšinu z neho vytlačte.
Ak chcete, aby boli okraje prednej chlopne zvlnené, cik-cak, potom na okrajoch roztiahnite nite. Najprv to môžete robiť jemne a potom pevnejšie, v závislosti od toho, ako pevne bola vlna uplstená.
Tip: Ak chcete vyrobiť tašku s opaskom, nožnicami vystrihnite na zadnej strane tašky dve zvislé štrbiny, ktorými prejde opasok.
Po ďalšom ponorení odstráňte fóliu a siahnite dovnútra. Skontrolujte, či v nej nezostali žiadne diery. Ak sa fólia počas práce zosunula, môžete zistiť, že sa zvnútra zmrštila. V takom prípade môžete ešte opatrne vytiahnuť vlákna od seba. Ak ste vrecko miesili trochu pevnejšie, možno budete musieť silno potiahnuť, alebo ho dokonca rozstrihnúť nožnicami. Znovu zrolujte a hnette 1-2 minúty, potom hnette krížom-krážom rovnaký čas.
Potom nasleduje ďalšia omáčka a miesenie. Keď je cesto pevné, vyvaľkajte ho v dlani do gule a stlačte vlnu.
Keď dosiahnete miesto, ktoré považujete za dobré, ponorte ho a pevne z neho vytlačte tekutinu. Môžete začať zdobiť ihlou.
Preloženú prednú časť vrecka položte na polystyrénovú dosku alebo na hrubú špongiu. Na červený mak natrhajte voľné nadýchané kúsky farebného rozprávkového rúna a položte ich na vrch.
Zvislými pohybmi ruky vpichnite ihlu cez farebné chumáčiky a vrecúško do polystyrénovej dosky alebo hubkového vrecka. Vyčnievajúce malé háčiky špeciálnej ihly vtiahnu závoj červenej vlny do vyškrabanej časti. Množstvo hrotov zaistí farebné chmýří.
Pozor! Deti by mali s pichacím nástrojom pracovať len pod dohľadom dospelej osoby!
Do stredu kvetu vložte malé hnedé alebo čierne vlnené chumáčiky.
Zelenou vlnou môžete vedľa kvetu navliecť list alebo stonku.
Plstenie ihlou vám dáva možnosť vytvárať menšie, presnejšie vzory bez obáv, že sa vzor pri hladení vo vode posunie.
Keď je vzor zafixovaný ihlou, opäť nastriekajte vrecko tekutinou a prikryte ho bublinkovou fóliou. Uhlaďte ho dlaňou a potom ho mieste, kým nebude dostatočne pevný, aby sa zabránilo poškodeniu vzorky počas používania. Ako posledný krok opláchnite vrecko v čistej vode, vyžmýkajte ho a nechajte uschnúť.
Po vysušení sa môžete presunúť do plstenej tašky.
Ukážka z práce učiteľov, ktorí sa zúčastnili na domácom veľtrhu:
Prajeme Vám príjemnú zábavu!