Puzdro na telefón, malá taška, veľká taška alebo držiak na vreckovky, jeden ide.
Textilné ozdoby na dekupáž sa vyrábajú rovnakým postupom, ktorý je tu podrobne opísaný.
Môžete na ne namaľovať ďalšie vzory pomocou akrylovej farby zmiešanej s textilným médiom, na čo môžete použiť aj plastové šablóny. Popísané je aj použitie textilného média a triky maľovania na textil.
Na našom jarnom veľtrhu pre učiteľov sa z rúk účastníkov dostalo veľa krásnych vzoriek.
Budete potrebovať:
|
Vystrihnite prednú a zadnú stranu puzdra na mobil (alebo držiaka na vreckovky) z plsti podľa vzoru.
Okraje rovných strán podkladu natrite 3-5 mm širokým textilným škrobom a potom na ne položte predný panel. Textilný škrob možno použiť aj ako lepidlo bez riedenia. Ak neradi šijete, môžete stužkové ozdoby pripevniť aj pomocou škrobu na textil.
Technika textilnej dekupáže a lepenie textilným škrobom:
Z bavlnenej alebo ľanovej látky vystrihnite obdĺžnik, ktorý bude dobre vyzerať na puzdre telefónu a pohodlne sa prispôsobí vzoru dekupáže. Okraje látky môžete v prípade potreby olemovať.
Z obrúskového alebo dekupážneho papiera vystrihnite zvolený vzor. V prípade obrúskov odlepte vrchnú vrstvu vzoru a použite len tú.
Bavlnenú alebo ľanovú tkaninu položte na kúsok nylonu alebo fólie a pomocou štetca s mäkkými štetinami niekoľkokrát potrite lepidlom na dekupáž textilu. Nezľaknite sa, ak látka zmení farbu alebo mierne zdrsnie. To svedčí o tom, že látka je dostatočne nasiaknutá. Vystrihnutý vzor dekupáže položte na ešte čerstvo nalepenú látku a rozotrite lepidlo po celej ploche. Dbajte na to, aby ste nevynechali žiadne okraje. Vzor môžete prelepiť, pretože lepidlo po zaschnutí nezanechá žiadne stopy.
Po úplnom vysušení (ktoré možno urýchliť pomocou sušiča vlasov), keď zmiznú všetky farebné zmeny, vložte látku medzi dva listy papiera na pečenie a zadnú stranu látky prežehlite pri nízkej teplote, aby sa vzor zafixoval.
Zadnú stranu vzorovanej látky natrite textilným škrobom až po okraje a prilepte ju k hotovému puzdru spolu s ostatnými ozdobnými prvkami. Namiesto lepenia môžete aj šiť.
Ukážka práce učiteľov, ktorí sa zúčastnili na domácom veľtrhu.
Maľovanie na textil s textilným médiom:
Do misky na miešanie (stačí plastový tanier) vložte pomocou paličky toľko malých zrniečok textilného média, s koľkými chcete pracovať. Tiež pomocou paličky pridajte rovnaké množstvo hustej akrylovej farby pre hobby umelcov a premiešajte.
Z bavlnenej alebo ľanovej látky vystrihnite obdĺžnik, ktorý bude dobre vyzerať na puzdre telefónu a ktorý sa pohodlne zmestí do vzoru, ktorý ste si vybrali pre šablónu, alebo do viacerých vzorov. Ak chcete, môžete okraje látky roztřepiť.
Vystrihnutú látku položte na kúsok nylonu alebo fólie, aby farba nepretiekla na materiál pod ňou.
Šablónu alebo vzorník umiestnite na materiál a ak je samolepiaci, pritlačte ho, ak nie, pritlačte ho prstom, aby sa pri maľovaní nepohyboval.
Pomocou štetca na farbenie látok (tuhého, pevného, s krátkym vlasom) naberte malé množstvo farbiacej zmesi a krúživými pohybmi ju vmasírujte do látky.
Ak je na štetci príliš veľa farby, môžete ním pohybovať po palete, kým nebude takmer „suchý“ (ak je na štetci príliš veľa farby, môžete ho ľahko vmasírovať pod šablónu pohybom).
Počas maľovania vzoru pomocou šablóny nepúšťajte šablónu, ani keď zazvoní telefón, zvonček alebo vytečie mlieko (a je veľmi voňavé), pretože šablóna sa pohne z miesta a môžete ľahko vytvoriť obraz ducha.
Pohybom takmer „suchého štetca“ krúživým pohybom z oblasti vymedzenej šablónou môžete vyjsť na šablónu, pretože sa vymedzí obrys vzoru.
Pri zdvíhaní šablóny ju nepúšťajte, ale voľnou rukou siahnite pod ňu v jednom zo vzdialených rohov. Zdvihnite šablónu - stále ju držte vedľa vzoru -, kým sa neoddelí od celého vzoru. Potom môžete šablónu úplne zdvihnúť, ale dávajte pozor, aby nespadla späť.
Po zaschnutí farby (ktoré môžete urýchliť pomocou sušiča vlasov) vložte látku medzi 2 listy papiera na pečenie a zadnú stranu látky prežehlite pri nízkej teplote, aby ste zafixovali vzor.
Zadnú stranu zafarbenej látky až po začiatok strapcov natrite textilným škrobom a prilepte ju na hotový kufor spolu s ostatnými ozdobnými prvkami. Korálky a gombíky pripevnite prišitím.
Ak po maľovaní zistíte, že namaľovaný vzor nie je na látke dostatočne viditeľný, môžete ho obkresliť pomocou plsti.
Naše ukážky ukazujú, aké krásne farebné prechody možno namaľovať „suchým štetcom“ pomocou rôznych farieb.
Na väčší materiál môžete namaľovať niekoľko vzorov, a to aj pomocou rovnakej šablóny.
Jednotlivé šablóny môžete ľubovoľne meniť.
Na tmavý materiál môžete maľovať aj akrylovou farbou zmiešanou s Textile Medium, ale v tomto prípade je pomer miešania 1:1 namiesto 1 dielu Textile Medium zmiešaného s 1,5 dielu (maximálne 2 diely) akrylovej farby. Pre dokonalé krytie môže byť potrebné naniesť druhú vrstvu.
Ukážka práce učiteľov, ktorí sa zúčastnili na domácom veľtrhu.