Maliarske plátno je prázdna plocha, na ktorej sa môže objaviť čokoľvek
Pre človeka, ktorý maľuje s nadšením a odhodlaním, je pohľad na prázdne plátno skutočným, bezprostredným potešením. Pretože vtedy je možné všetko. Umelec začína s čistým listom. A potom, ako sa na ňom objavujú ďalšie a ďalšie bodky farby, obraz nadobúda tvar, niekedy sa stáva rozpoznateľnejším, inokedy sa opäť mení na množstvo škvŕn, až sa v takmer nedefinovateľnom okamihu obraz konečne spojí. Je to čarovný proces, skutočné umelecké dielo, ktoré si vyžaduje veľa sily, vytrvalosti a odhodlania, a nesmieme zabudnúť na profesionálne nástroje. Mnohí ľudia si myslia, že ak maľujú len ako hobby, postačí im nejaké nekvalitné plátno, pretože je ekonomickejšie pokaziť lacné plátno ako to, ktoré stálo veľa. Áno, ale takýto prístup nie je veľmi perspektívny. Nemá zmysel počítať s kazením, pretože nikto nezačína tvoriť umelecké dielo takýmto spôsobom a niekedy sa aj profesionáli dostanú do slepej uličky, že to, čo vznikne na plátne, nezodpovedá obrazu, ktorý sa zrodil v ich srdci alebo mysli.
Ľanové plátno je vo svete známe už od 14. storočia, keď tento typ jednoducho vytlačil z trhu alternatívu z drevených dosiek. Veľkou výhodou ľanu je, že je pružný, ľahký a dá sa vyrobiť prakticky na akýkoľvek rozmer. Plátno má však aj svoje nevýhody, najmä vysokú citlivosť na vplyvy prostredia aj vzdušnú vlhkosť, t. j. je krehké a jeho skladovanie si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť.
K akému cieľu prispieva maliarske plátno?
Predtým, ako sa budeme môcť individuálne rozhodnúť, ktorý typ je absolútnym víťazom, stojí za to úprimne odpovedať na túto otázku. Takto sa dajú parametre ako materiál, hmotnosť a veľkosť dať do súvislostí a môžu poukázať na víťazný druh.