V tomto článku vám pomôžeme zorientovať sa vo svete štetcov, ktoré sú pre maliara najdôležitejším nástrojom,
ale existuje mnoho rôznych typov a niekedy je ťažké zistiť, ktorý z nich je najlepší.
V priebehu histórie maľby sa veľmi zmenil spôsob viazania štetca (tvar, technológia) aj typ použitých vlasov. Kvalita použitých vlasov je pri umeleckých štetcoch oveľa dôležitejšia ako pri bežných štetcoch používaných na priemyselné účely. O jemnosti syntetických štetcov svedčí skutočnosť, že špecializované továrne na výrobu štetcov ich zvyčajne vyrábajú na rovnakom mieste ako kozmetické štetce a používajú rovnaké materiály.
Aj dnes sa venuje veľká pozornosť triedeniu chlpov kvalitných štetcov zo zvieracích chlpov a chlpy sa triedia a upevňujú na rukoväte štetcov po opakovanom „preplstení“.
Väčšina štetcov je vyrobená z prasacích štetín (ktoré sú veľmi optimálne napríklad pre olejové farby), ale veľmi obľúbené sú aj štetce z veveričích, lasičích, vydrích, skunčích alebo hovädzích chlpov. Dĺžka vlasu štetca môže tiež výrazne ovplyvniť techniku. Syntetické chlpy, ktoré sú v súčasnosti obľúbenejšie, sú pri správnom použití odolnejšie a pružnejšie ako prírodné chlpy. Rozhodujúce je aj zloženie syntetických vlákien a hrúbka vlákien štetca, ale dá sa povedať, že niektoré vlastnosti (napr. zadržiavanie vlhkosti) sa nikdy ani len nepriblížia vlastnostiam prírodných vlasov. Rôzne štetiny sa pri pôsobení vlhkosti správajú odlišne a tiež sa odlišne „skladajú“ bez ohľadu na väzbu (napr. špicatý štetec namočený do vody bude najostrejšia zo sibírskej veveričky, syntetický štetec bude najmenej špicatý). V ostatných aspektoch sú syntetické štetce veľmi dobré, pretože sú odolné, pružné a silné a najviac sa odporúčajú na akrylové techniky.
Výber štetcov závisí najmä od typu farby, ktorú používate, typu a veľkosti povrchu, na ktorom pracujete, a od štýlu maľby, ktorú robíte. Maliar pracujúci s olejovými farbami bude najčastejšie používať plochý štetec s polovičnými štetinami z prasacích štetín. Na maľovanie jemných detailov však môžete použiť aj špicatý štetec. Akvarelisti najradšej používajú okrúhle štetce s veveričkou alebo štetce s rukoväťou, ale na niektoré detaily (napr. trávu) môžete použiť aj štetce so silnými prasacími štetinami alebo syntetické štetce. Ako vidíte z uvedeného, pre každú techniku existuje optimálny štetec, ale v niektorých prípadoch sa oplatí „experimentovať“ s inými štetcami, aby ste našli ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašej technike.
Ak chcete štetce používať dlho, uistite sa, že:
- Farbu nikdy nenechávajte zaschnúť v štetci, po použití ho ihneď vyčistite. V prípade olejových farieb utrite farbu papierom alebo handričkou, potom ju umyte v terpentíne (nikdy ju nenechávajte stáť v terpentíne alebo vazelíne). Potom ju umyte mydlom a dôkladne opláchnite. Vypustite vodu zo štetca a ak je to možné, uložte vlasy štetca na bezprašnom mieste.
- Ak sa štetinové vlákna zdeformujú, pomocou vody s lepidlom ich rukami vytvarujte do správneho tvaru a po niekoľkých dňoch ich namočte a znovu použite.
- Pri namáčaní neumiestňujte kefku do umývacej misky hore dnom a pri skladovaní ju neumiestňujte s vlasmi hore dnom.
Udržiavanie štetcov v čistote vám z dlhodobého hľadiska uľahčí prácu a dobre udržiavaný, kvalitný štetec vám vydrží dlhé roky.
Kvalitné štetce sú k dispozícii v našom internetovom obchode:
• Iné štetce
(štetec na lakovanie, štetec na písmo, vejárový štetec, rozptyľovací štetec)
Použitá literatúra:
• Zoltán Dézsenyi - Poklady ateliéru
• Manuál Művészellátó, Art-Export Bova
Čo treba vedieť o akrylových farbách článok tu