Japonci posunuli aj oblasť recyklácie na umeleckú úroveň. Rozbitá keramika a porcelán dostávajú nový život a prípadne aj novú funkciu prostredníctvom techniky kincugi alebo kintsugi. V tomto článku Vám predstavíme túto úžasnú techniku ilustrovanú obrázkami.
Krása vzniká v prasklinách - Filozofia kintsugi
Rozbije sa stará šálka. Za normálnych okolností by to bol koniec príbehu, ale pre majstrov kintsugi je to len začiatok.
Kintsugi, alebo po slovensky kincugi, je stáročia stará japonská technika opravy rozbitej keramiky zlatým prachom, pozlacovaním ktorá je dnes rovnako aktuálna ako kedykoľvek predtým. Cieľom tejto techniky nie je zakryť praskliny, ale zvýrazniť ich zlatom alebo jasnými kovovými farbami. Výsledok je nielen estetický, ale nesie aj hlboké posolstvo: prasklina nie je chybou, ale robí predmet krajším. Nemusí sa vyhodiť ako náš obľúbený porcelán, ale dostáva nový význam a funkciu. Premodelovaný predmet je nedokonalý, ale práve to ho robí jedinečným a cenným.
Budete potrebovať:
- Plextol
- Tekutina na pozlacovanie, napr. Tekutá kovová farba na báze živice, Kreul
- rozbitý/-á kvetináč, keramika, porcelán, alebo predmety z uvedených materiálov, určené na aplikovanie tejto techniky
- okrúhly štetec
Rozbitým hrnčekom a miskám sme dali novú pútavú funkciu, ktorá je spojená s technikou kincugi. Hrnčeky sa zmenili na držiaky na štetce a make-up a na tanieroch odteraz môžete skladovať svoje obľúbené šperky.
Rozlomené keramické kúsky spojte pomocou lepidla Plextol (oba kúsky držte pri sebe asi pol minúty).
Vždy naneste Plextol na ďalší v poradí, pretože hoci nejde o superlepidlo, pomerne rýchlo tuhne. Budete mať práve toľko času, aby ste spoj vytvorili správne.
Lepidlo, ktoré vyteká, neotierajte, pretože práve to bude pozlátené! Keď je predmet opäť vcelku, dajte mu jeden deň na úplné stuhnutie a potom sa už máte na čo tešiť!
Pozdĺž prasklín sa prepracujte cez vystupujúce línie lepidla a natrite ich zlatou farbou (odvážnejší môžu pracovať aj so zlatým dymom). Skutočné meditačné cvičenie :)
Ak Vám malý kúsok chýba, nie je problém byť kreatívny, napríklad na biely hrnček sme použili čipku, ktorá bola vytvrdnutá lepidlom plextol.
Pre mnohých ľudí je dnes kintsugi nielen remeselnou technikou, ale aj cestou sebapoznávania. Namiesto toho, aby sme skrývali jazvy z minulosti, môžeme sa ich naučiť niesť.
Dúfame, že sa Vám tento nápad páčil!
((Predlohy vytvorila naša kolegyňa Ildikó Baranyai.)