„Granulácia“ je viditeľne jasný výskyt pigmentových častíc na štruktúrovanom akvarelovom papieri.
Niektoré pigmenty majú tendenciu granulovať, t. j. vytvárať malé bodky a/alebo zoskupenia vločiek. Čím drsnejší je povrch papiera, tým silnejší je efekt granulácie, tým viac sa pigmenty môžu oddeľovať, klesať do štruktúry papiera a usadzovať sa.
Na čo je granulácia dobrá?
Môžeme ňou ozvláštniť maľovanie mnohých rôznych povrchov, napodobňovať textúry, povrchy, prírodné útvary. Napríklad krajinky, lesný mach, zemitá pôda, sopečné, piesočnaté útvary, skalnaté hory, hrdzavé, tehlové, omietkové alebo betónové povrchy, maľovanie kamienkov, galaxií... existuje veľa rôznych tém, kde môže byť granulačná farba užitočná. Napríklad hnedé odtiene možno použiť na vytvorenie realistických piesočnatých ciest alebo imitáciu kôry stromu.
O granulačných farbách
V súčasnosti existuje niekoľko výrobcov, ktorí vyrábajú špeciálne granulačné farby, alebo sady, keďže vidia, ako veľmi sú medzi akvarelistami obľúbené. Tí, ktorí sa s farbami ešte len zoznamujú, si môžu kúpiť farby po častiach a vyskúšať ich.
Zo značiek, ktoré sú u nás k dispozícii, odporúčame granulačné akvarelové farby White Nights v panvičkách, tiež v sade. Krátke video o sade nájdete tu ►
Schmincke Horadam "Super Granulation" nádherné tematické sady v tubách (video o nich tu), a v panvičkách (jemné granulačné farby tu) farby na kus a sady sú naozaj výnimočné a profesionálnej kvality!
Kombinácia minimálne dvoch druhov granulujúcich pigmentov HORADAM® v špeciálnych akvarelových farbách so supergranulujúcimi farbami zintenzívňuje granulujúci efekt na „supergranuláciu“.
Napríklad farba Deep see indigo je kombináciou fialových a zelených pigmentov, zatiaľ čo farba Glacier brown obsahuje hnedé a zelené pigmenty.
Kliknutím na obrázok si môžete pozrieť granulačné farby Schmincke:
Akvarelové farby Talens Van Gogh majú aj farby, ktoré majú granulačný efekt, sú to farby Dusk a niektoré prírodné pigmenty, napríklad Davy's Grey 748.
Prírodné pigmenty (napr. kobalt, zemina) sú náchylnejšie na granuláciu ako moderné anorganické pigmenty. To vysvetľuje, prečo je väčšina granulačných farieb modrá alebo hnedá, s veľmi malým počtom odtieňov červenej alebo žltej.
Ak chcete zvýšiť efekt granulácie a dosiahnuť neobvyklé farebné odtiene, jednoducho zmiešajte dve alebo viac granulujúcich farieb. V závislosti od pomeru miešania a podobnosti alebo rozdielnosti farieb použitých na miešanie možno meniť farebný efekt.
V závislosti od hrúbky vrstvy farby, množstva vody a použitého štetca možno dosiahnuť rôzne efekty, neobvyklé farby, farebné prechody, jedinečné farebné odtiene a efekty. Keď sa granulujúca farba zmieša s bežnou farbou, efekt zostane viditeľný. Pomocou tohto triku môžeme vytvoriť vlastné jedinečné granulačné farby.
Aký papier by sme si mali vybrať?
Častice granulovaného pigmentu sú ťažšie a hrubšie ako jemne mleté pigmenty, a preto sa zanášajú do jamiek v štruktúre akvarelového papiera, čím vytvárajú nerovnomernú vrstvu farby.
Efekt granulácie je preto pravdepodobnejší na akvarelovom papieri lisovanom za studena s hrubou štruktúrou ako na papieri, ktorý nemá veľkú štruktúru a menej priehlbín, ako napríklad papier lisovaný za tepla. Granulácia je samozrejme možná aj na hladkom akvarelovom papieri, jemnejší povrch umožňuje pigmentom usadiť sa kdekoľvek, zatiaľ čo hrubší typ spôsobuje ich zlievanie do štruktúry papiera. Stojí za to experimentovať s oboma typmi, aby ste zistili, ktorému dávate prednosť.
Je dôležité používanie správnej vody
Granulácia je zvyčajne viditeľnejšia a výraznejšia, ak je na papieri aj v zmesi s farbou správne množstvo vody. Ak teda chcete zvýšiť granuláciu, musíte použiť viac vody.
Okrem toho je jedným z faktorov pri vytváraní granúl kvalita použitej vody. Ak je voda tvrdá, s väčším množstvom minerálov, granulácia bude výraznejšia, ako keď sa použije destilovaná alebo mäkká voda.
Dúfame, že sa vám náš krátky článok páčil a vyskúšate tieto špeciálne farby!