Ako sa vyrába ceruzka?
V tomto článku predstavujeme tradičný proces výroby ceruziek pomocou návštevy fabriky Cretacolor.
Keď držíme ceruzku v rukách, nepremýšľame o mnohých zložitých procesoch a o strojoch a ľuďoch, ktorí sa na nich podieľajú, kým je ceruzka pripravená na použitie.
Grafitová ceruzka sa skladá z dvoch častí: vnútorná časť je teleso ceruzky, ktoré sa skladá z troch hlavných zložiek: grafitu, hliny a sadze. V prípade ceruzky sa grafit naseká tak, aby jeho kryštalická štruktúra zostala neporušená a aby čiary nakreslené ceruzkou mohli byť hladké a nepriehľadné.
Potom sa určí požadovaná tvrdosť, ktorá sa dosiahne pridaním rafinovaného, vyčisteného ílu do grafitu.
(Tvrdosť a vlastnosti grafitových ceruziek sú opísané v tomto článku ►)
Na dosiahnutie hnetiteľnosti sa do zmesi pridá voda a potom sa vloží do hnetacieho stroja.
Materiál potom prechádza cez valce a lisy a nakoniec sa suší v špeciálnej peci pri teplote 1000 - 1200 °C. (Zaujímavé je, že nahriatie takejto pece trvá dlho, niekoľko hodín a jej ochladenie približne 24 hodín.)
Vysušené ceruzky sa v klimatizovanom prostredí namáčajú do rôznych látok, ako je vosk a rôzne tuky, aby boli pružnejšie.
Ďalšou dôležitou súčasťou tradičnej ceruzky je puzdro, ktoré chráni vnútro ceruzky. Drevené plášte sa pôvodne vyrábali z drevených nosníkov schátraných domov, železničných podvalov a dosiek starnúcich lodí, ale tých bol nedostatok a bolo potrebné nájsť nové riešenia. V súčasnosti sa na tento účel pestujú špeciálne stromy, najmä lipa, borovica a jelša.
Výrobný proces spočíva vo vyhotovení tehál z dreva, ktoré sa nakrájajú na plátky hrubé ako ceruzka rozrezaná na polovicu. Vonkajšia strana sa potom ošetrí voskom a vo vnútri sa vyreže priehlbina, ktorá zodpovedá veľkosti konca ceruzky. Dovnútra sa vloží olovo ceruzky a potom sa na druhej strane tiež vyrobí drevená objímka s drážkou, ktorá sa upevní veľmi silným lepidlom a umiestni do špeciálnej konštrukcie, kde sa stlačí a lepidlo stuhne:
Potom prejdú strojom, ktorý tieto listy vytvaruje do veľkosti a tvaru ceruzky:
Následne sa ceruzkové drevo natrie vlastnou požadovanou farbou a prechádzajú niekoľkokrát po montážnej páske, dostávajú niekoľko vrstiev:
Na inom stroji sa na už natretý a nalakovaný povrch nanášajú logá, nápisy a iné popisné informácie.
Na samom konci procesu sa ceruzky orezávajú, čo sa tiež vykonáva mechanicky, a po kontrole kvality sa balia.
Okrem grafitových a farebných ceruziek existujú aj akvarelové ceruzky, pitt ceruzky a pastelové ceruzky, ktoré sa tiež vyrábajú týmto postupom, ale so špeciálnou prísadou v závislosti od techniky.
Ďakujeme spoločnosti Cretacolor za nahliadnutie do výrobného procesu!